Uviedol to dnes v Prešove na stretnutí so zástupcami médií.
\"Čo sa týka účasti, Slovensko skončilo v predchádzajúcich voľbách na poslednom, 25. mieste. To nie je dobrá známka, \" konštatoval Šťastný a dodal, že je potrebné urobiť všetko preto, aby sa to zmenilo. Podľa neho je však dnes iná situácia, pretože ľudia majú väčší prehľad a o činnosti EP vedia podstatne viac, než tomu bolo v predchádzajúcom období, a podobne je to aj v iných krajinách.
\"Slovenská republika urobila za posledných päť rokov úžasný pokrok. Ja by som bol veľmi rád, aby to bolo tých 25 percent, čo by nám garantovalo, že nebudeme poslední ani predposlední, \" dodal Šťastný, ktorý je presvedčený, že každá demokracia je len taká silná, aká je účasť občanov na rozhodovaní. Zároveň pripomenul, že poslanci sú jediní priamo volení zástupcovia občanov v európskych orgánoch a preto by voličom malo záležať na tom, kto ich bude reprezentovať. Na vyššej volebnej účasti by sa podľa slov Šťastného mal podpísať aj samotný fakt, že EP je v posledných rokoch považovaný za najpopulárnejšiu politickú ustanovizeň vrátane domácich inštitúcií.
Ďalší z kandidátov na post europoslanca, Milan Gaľa (SDKÚ-DS) je v prípade predpokladanej účasti opatrnejší. Odhaduje, že na eurovoľbách sa zúčastní okolo 17 percent občanov, bol by však rád keby bolo toto číslo vyššie.
Na svojich stretnutiach s občanmi počas volebnej kampane chcú kandidáti za SDKÚ-DS okrem prezentácie svojho programu vysvetľovať aj postup prijímania legislatívnych noriem, pretože mnohí občania o ňom majú mylné predstavy a nazdávajú sa, že ide o direktívu, ktorá prichádza z Bruselu. Legislatíva EÚ podľa Gaľu vzniká v útrobách komisie. Znamená to, že už na prvých návrhoch sa podieľajú expertné skupiny, v ktorých pracujú odborníci zo Slovenska. Okrem nich vstupujú do mechanizmu aj ďalší ľudia, ktorí majú dbať na to, aby sa zohľadnili naše národné záujmy v procese prípravy legislatívy. \"Je to postup, ktorý prechádza legislatívnym trojuholníkom komisia – rada – parlament, \" konštatoval Gaľa.
Peter Šťastný predpokladá, že pri dobrej volebnej účasti by ich strana mohla získať tri až štyri poslanecké kreslá z celkového počtu 13 mandátov. SDKÚ-DS chce v kampani mobilizovať hlavne vlastných voličov, o ktorých je presvedčená, že majú záujem o lepšiu budúcnosť Slovenska.
0